Memphis představují nový videoklip k songu Spojení!

Memphis představují nový videoklip k songu Spojení!

Královéhradecká kapela Memphis na sebe upozornila v loňském roce, kdy vyšlo její debutové album In Songs About Her. Úspěchy jak u fanoušků, tak i v rádiích a televizi zaznamenaly singly Sunshine (4. nejhranější singl – www.ifpi.cz) a Give Me More. Během natáčení desky se seznámili s britským producentem Gragem Haverem. Pod jeho taktovkou natočili  i novinku Spojení, která se tento týden dočkala nového videoklipu.

O režii se postaral Martin Linhart, který s  klukama vyrazil do Berlína a zachytili tak trochu jiná „spojení.“

„V klipu jsme chtěli zobrazit bezprostřední reakce a pocity lidí. Vyrazili jsme proto do ulic Berlína a začali lidem dávat křídy. Potom jsme je požádali, aby namalovali sami sebe na zem.“ popisuje nápad Matěj. „Na jednu stranu to jsou jen obrázky. Na druhou stranu ale vzniklo spojení lidí, kteří se nikdy nepotkali, a které zase po pár dnech zmizelo, protože křída se ochodila a zašlapala. Když se nad tím zamyslíte, přesně takhle to chodí i v životě,“ dodává ke klipu frontman Honza Řičař.

“Za poslední rok se přihodila spousta věcí. Dokončil jsem školu, začal moderovat na Óčku a v rádiu, můj nejlepší kámoš a taky kytarista Memphisu Pájič si našel tu pravou a řekli si ano. A vlastně jsem taky začal „vařit“ – možná až moc silný slovo s ohledem na to co vytvářím, ale baví mě to,” směje se zpěvák Memphis Honza Řičař. “Všechny tyhle životní impulsy se promítají i do kapely. Během měsíce jsme poskládali asi deset nových nápadů a Spojení je právě jeden z nich.“

A rozhovor?

Za poslední rok jste se hodně posunuli dopředu. Máte první českou věc, spolupracujete s jedním z předních britských producentů a vydáváte klip. Čím to je?
Honza: Na točení klipů a singlů má hlavní zásluhu BrainZone a Lewron. Jeto myslím tři měsíce zpátky co  jsme dostali příležitost ke spolupráci a zatím funguje skvěle. Kdybych to ale vzal sám ze sebe, tak v poslední době víc čtu a přemýšlím, jak se posunout. Často se ptám co je nejdůležitější a jestli to nezapomínám dělat. Zní to jednoduše, ale všichni asi známe, že co zrovna nehoří, tak to si klidně odložíme na zítra. Jenže v kapele nemáš termíny od svýho šéfa, aby něco začalo hořet. Proto je klíčový dávat to nejdůležitější  na první místo. U nás je to skládání a nahrávání.

Pavel: Poslední rok jsme věnovali intenzivní práci na nových písních. Řekli jsme si, že naskládáme, co nejvíc nápadů, ze kterých vybereme budoucí singly a vytvoříme takovou zásobárnu, ke které se budeme vracet a budeme postupně písně finalizovat, ale i vyřazovat. No a teď, když jsme vybrali singl, který je hotový, tak finalizujeme další a vyřazujeme a vyřazujeme..:-)

Přicházíte teď s novým singlem Spojení, odráží se v něm nějak posledních pár měsíců?
Honza: Především v klipu ano. Jeli jsme do Berlína a rozdávali lidem křídy. Potom je požádali, aby kreslili sami sebe na zem, napsali rok narození a podepsali se. Na zemi potom bylo desítky lidí, co se nikdy neviděli, ale taky těch, co se poznali právě ten den. Za pár dní už ale obličeje byly zašlapaný, nějaké zmizely a „spojení“ se ztratilo. Rok zpátky bych asi s tímhle nápadem nepřišel. Mnohem víc si teď uvědomuju, že takhle to je i v životě a nic s tím neuděláš.

Singl jste natočili s Britským producentem Gregem Haverem. Jak jste se potkali?
Pavel: S Gregem jsme se potkali loňském roce, kdy jsme s ním natáčeli singl One More Try a musím říct, že spolupráce s ním byla naprosto perfektní, jak co se týče samotného procesu natáčení, tak i co do konečného soundu.. No a když jsme hledali producenta na náš nový singl, tak Greg byl první, na koho jsme si vzpomněli a jsme moc rádi, že se mu píseň líbila a on ji s námi opět natočil.

Byla spolupráce s ním v něčem jiná? Ovlivnil vás?
Pavel: Za sebe musím říct, že se mi líbilo jeho nasazení a smysl pro to, jak z písně dostat co nejvíc. Určitě nás to ovlivnilo, Greg je velký profesionál, přeci jen točil s top interprety jako Manic Street Preachers nebo Mel C ze Spice Girls a dokáže svým přístupem z muzikantů dostat to nejlepší.

Honza: Musím souhlasit. Je to úplně jiný styl práce. Jenom pro představu… Přes den jsme natočili bicí basu a jeli ze studia na hotel se vyspat. On zatím poslal stopy na Nový Zéland, kde je časový posun, takže kolega na nich začal pracovat. Když jsme se ráno vrátili do studia, tak už bylo všechno připravené na druhé hlasy a dotáčky. 

Nový singl Spojení je narozdíl od předchozích v češtině. Proč? Předznamenává to další českou tvorbu, máme v tom vlastně hledat nějaký klíčový význam?
Honza: Klíčový význam bych v tom nehledal. Nejsem nijak skvělej textař, ale pořád jsou to moje slova, co píšu na papír, a taky mají svého adresáta. Poslední dobou chci, aby ke svým adresátům dolétla trochu víc napřímo. Dříve jsem tu potřebu neměl.

Vaše první deska obsahovala několik velkých hitů. Chystáte druhé album?
Honza: Pokud se bere „chystat“ jako vymýšlet datum natáčení, řešit které věci se na desku hodí atd., tak ještě nechystáme. V současné době hlavně skládáme a točíme klipy.

Pavel: Vidím desku jako mezník, který odráží určité období života kapely a pro mě osobně to má velké kouzlo něco takového zaznamenat. Takže výhledově určitě.

Jaké máte plány na příští rok?
Pavel: Já osobně se těším na léto – obzvlášť teď, když přichází zima, kterou moc nemusím. Takže letní festivaly jsou pro mě hezká vidina.

Honza: Asi nejbližší věc co se řeší je jarní turné po klubech. Taky vyjde singl, který budeme tenhle týden natáčet a připravujeme klip.

Dá se říci, že se rozhodně nenudíte. Máte vůbec čas na nějaký relax? Co vás baví?
Honza: Jídlo a vaření. Nakoupit kvalitní suroviny a udělat skvělý jídlo. To je třeba moje závislost. Bohužel velký nadšení neznamená skvělý výsledky – to můžu v mým případě jenom potvrdit...

Pavel: S klukama se asi shodneme, že hudba samotná je pro nás relax. A když si chceme odpočinout od hudby, tak já si jdu rád zaběhat, zacvičit nebo někam pocestovat.